Çağrı Merkezi :
0 222 221 80 89
Ukrayna - Polonya Turu (7 Gece 8 Gün)

Ukrayna - Polonya Turu (7 Gece 8 Gün)
1.Gün İSTANBUL – LVIV – KRAKOW Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşma. Check-in işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın PC420 Sefer sayılı tarifeli seferi ile 14.20’de Lviv’e hareket. 15.15’te varışımızı takiben özel otobüsümüzle Krakow’a hareket. Krakow’a varışımıza istinaden otele yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde. 2.G&uum...

1.Gün İSTANBUL – LVIV – KRAKOW

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşma. Check-in işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın PC420 Sefer sayılı tarifeli seferi ile 14.20’de Lviv’e hareket. 15.15’te varışımızı takiben özel otobüsümüzle Krakow’a hareket. Krakow’a varışımıza istinaden otele yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

2.Gün KRAKOW

Sabah kahvaltısının ardından panoramik Krakow şehir turu. Papa II. Jean Paul’un başpiskoposu iken papa seçildiği bu şehirde ilk olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan tarihi şehir merkezini göreceğiz. Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan ve etrafını çeviren sayısız tarihi binalar bulunan bu meydanda Ortaçağ Avrupası’nda geziyormuş gibi hissedeceksiniz. Sonrasında ise Wawel Kalesi’ni ve Papa II. Jean Paul’un rahip olarak ilk vaazını verdiği Wawel Katedrali’ni göreceğiz. Diğer görülecek yerler arasında ise; Pazar meydanı, Kumaş Pazarı-Kapalı Çarşı Sukiennice, Meryem Ana Bazilikası, Florianska caddesi, Barbakan, Slowacki Tiyatrosu bulunmaktadır. Şehir turu sonrası arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Wieclzka Tuz Madeni turuna katılabilirler (65 Euro). 13.yüzyıldan itibaren hiç ara vermeden işletilen, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki madenin tünellerinin uzunluğu 300 km, derinliği 327 metre, 2040 oda ve 200 koridordan oluşmaktadır. Ziyaretçilerin gezebildiği madenin sadece % 2’si olan 3,5 km kısımdır. İnsanı hayrete düşüren tuzdan yapılma dev avizeler, duvara oyulmuş üç boyutlu tablolar, yeraltı gölleri, tuza oyulmuş kabartmalar, heykelcikler son derece gizemli romantik bir atmosfer oluşturmakta ve gezdikçe insanın aklını almaktadır. Gezi sonrası otele transfer ve serbest zaman. Akşamını eğlenceli geçirmek isteyen misafirlerimiz rehberleri tarafından ekstra düzenlenecek akşam yemekli Leh gecesi turuna katılabilir, canlı müzik eşliğinde yerel tatların denenebileceği lokal bir restoranda geçirebilirler (55 Euro). Geceleme otelimizde.

3.Gün KRAKOW – WROCLAW

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak yol üzerinde düzenleyeceği Auschwitz & Birkenau Nazi Kampı turuna katılabilirler (65 Euro). İnsanlık tarihinin en utanç verici bölgesinde, II. Dünya savaşında sırasında insanlık dışı yöntemlerle tarihin en büyük katliamına sahne olan, toplamda 6 milyon insanın hayatını kaybettiği, Avrupa’nın en büyük Yahudi toplama kampı Auschwitz ve Birkenau Kampı turumuzda 1940 yılında Naziler tarafından Oswiechim kasabasının dış tarafında kurulmuş, savaş sonrasında soykırımın kanıtlarını sergileyen bir müze haline gelmiş toplama kampında çok sayıda insanın Ölüm Duvarı’nda hayatını kaybettiği 11 numaralı blok, 70.000’den fazla kişinin öldüğü gaz odaları ve daha sonra Oswiechim’den yaklaşık 3 km uzaklıktaki II Birkaneu kampı görülerek gezimizi tamamlıyoruz. Tur sonrası kuzeyin Venedik’i olarak bilinen, 124 köprü ile birbirine bağlı ve 12 ada üzerine kurulmuş Wroclaw kentine hareket ediyoruz. 124 köprü ile birbirine bağlı ve 12 ada üzerine kurulmuş 2016 Avrupa Kültür başkenti olan Wroclaw, şehrin her yanını saran cüce heykellerinden dolayı “cüceler şehri” olarak anılmaktadır. Yapacağımız panoramik şehir turumuz sırasında; Avrupa’nın ikinci büyük eski şehir meydanında yer alan Gotik Belediye binası, St. John Katedrali, Ortaçağ “Kasaplar Çarsısı”, Wroclaw Üniversitesi Rektörlük Binası ve Profesörler Bahçesi görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası otelimize yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

4.Gün WROCLAW

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Almanya’nın mücevheri ve Elbe’nin Floransa’sı olarak anılan Dresden turuna katılabilirler (65 Euro). Turumuz sırasında görülecek yerler arasında; Semper Opera Binası, Tiyatro Meydanı, Kadınlar Kilisesi, Martin Luther Meydanı ve Prag Caddesi bulunmaktadır. Turumuz sonrası Wroclaw otelimize dönüş ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

4.Gün WROCLAW – LODZ – VARŞOVA

Sabah kahvaltısının ardından Polonya’nın 3. Büyük şehri Lodz’a hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden yapacağımız panoramik şehir gezimizde şehrin simgesi olan Piotrowska Caddesi’ni geziyor, ünlü mimari yapıları görüyor ve Polonya’nın en uzun ve tamamıyla yayalaştırılmış caddesinde alışveriş imkanı da buluyoruz. Turumuz sonrası Varşova’ya hareket. Varışımıza istinaden panoramik şehir turu. Görülecek yerler arasında; Kraliyet Sarayı (dışarıdan), III. Zygmunt Waza sütün heykeli, Kraliyet Meydanı, Çanlı meydan, şehre giriş anıtsal kapısı Barbakan, Deniz Kızı Sirena anıtı ve Madam Curie’nin evi bulunmaktadır. Tur sonrası otelimize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

5.Gün VARŞOVA – LUBLIN – LVIV

Sabah kahvaltısının ardından Polonya’nın sanayi ve kültür merkezi Lublin’e hareket. II. Dünya Savaşı sırasında oldukça tahrip olan bu küçük şehir Lublin’de Eski şehri geziyor ve ardından Lviv’e hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden panoramik Lviv şehir turu. II. Dünya savaşında zarar görmemiş ender şehirlerinden biri olan Lviv, trafiğe kapalı meydan ve caddeleri ile UNESCO listesindeki şehirlerden biridir. Yüz yıldan fazla süre Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yönetiminde kalan Lviv, o dönemde yapılmış ve bugün hemen hemen tamamı korunmuş olan binalarıyla, şirin bir Orta Avrupa şehridir. Rus yönetiminde hemen hiç kalmamış olan bu şehir, Ukrayna’nın bambaşka bir yüzünü oluşturur. Opera Binası, Ünlü Maria Zankovetska Tiyatro Binası, Svobada Meydanı en eski katedral ve kiliselerin bulunduğu Eski Şehir Meydanı görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından otele yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

7.Gün LVIV

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek öğle yemekli Şatolar turu için hareket ediyoruz (60 Eur). Lviv şehrinin dışında kurulmuş birçok şato bulunmaktadır. Gezimiz sırasında da bunlardan 2 tanesini göreceğiz. Orijinal halleri XVIII ve XIX yy.’dan günümüze kadar korunmuş olan bu şatolarda adeta geçmişe, şövalye dönemine bir yolculuk yaşayacaksınız. Ardından dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Eczacılık müzesi & Çikolata Fabrikası Satış Mağazası & Ünlü Ermeni Kilisesi & Arsenal (silah deposu) turuna katılabilirler (30 Eur). Yüzlerce yıl önce insanların hastalılarına nasıl şifa bulunduğunun gösterildiği Eczacılık Müzesi’ni, Lviv’de yıllardır farklı görüşlerden siyasi mahkumların hapsedildiği meşhur zindanları ziyaret edecek ayrıca meşhur silahlıkları göreceğiz. Ardından Kars’ta bulunan Ünlü Ani Ermeni Kilisesinin bir eşi olan Lviv Ermeni Kilisesini ziyaret edeceğiz. Muhteşem freskleri ile bu kilise bizleri bekliyor. Daha sonra dünyaca ünlü Lviv çikolatalarının satıldığı fabrika satış mağaza zincirlerinin en ünlü ve 4 katlı satış merkezinde kahve molası ve serbest zaman. Daha sonrasında bu eşsiz Orta Avrupa şehrinin tadını çıkartmaya devam edebilirsiniz. Turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam ise eğlenceye Lviv’in en eğlenceli mekanlarında güne devam edebilirsiniz. Geceleme otelimizde

8.Gün LVIV – İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından rehberinizin bildireceği transfer saatine kadar serbest zaman. Bagaj ve check – in işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları PC421 sefer sayılı uçuşla 16.15’de İstanbul’a hareket. 19.20’de varışımıza istinaden turumuzun sonu. Eve Hoşgeldiniz !

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

Pegasus Havayolları ile SAW – LWO – SAW parkurunda ekonomi sınıfı uçuşlar,
Havalimanı vergileri,
7 gece oda + kahvaltı konaklama,
Krakow, Wroclaw, Lodz, Varşova, Lublin ve Lviv şehir tanıtım turları,
Havalimanı – otel – havalimanı transferleri,
Tüm şehirlerarası transferler, 
Otel vergileri,
Türkçe rehberlik hizmetleri.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Özel Seyahat Sağlık Sigortası
Yurt dışı çıkış harcı bedeli
Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar
Opsiyonel turlar
Müze ve ören yerleri giriş ücretler

Krakow (2) & Wroclaw (2) & Lodz – Varşova (1) Lublin – Lviv (2) 
 

Ukrayna Hakkında

Avrupalı turlar arasında en sevilen rotalardan biri olan Ukrayna, vizesiz ve çipli kimlikle pasaportunuz olmadan seyahat edebileceğiniz ülkelerin başında geliyor. Yüzölçümü açısından Avrupa'daki en geniş ülke olan Ukrayna'nın başkenti Kiev'dir.

Ukrayna turları ile görülmesi gereken yerlerin başında Kiev'deki altın kubbeli Aziz Sofya Katedrali geliyor. Katedralin mozikleri 11. yüzyıldan kalma ve içindeki freskleri oldukça ünlü. Dinyeper Nehri'ni gören Kiev Pechersk Lavra Manastırı da görülmeye değer.

Ukrayna'da konuşulan dil Ukraynaca'dır. Hemen ardından ikinci en çok konuşulan dil ise Rusça'dır. Nüfusun büyük bir kısmı İngilizce bilir ve konuşur. Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Hristiyan nüfusun yoğunlukta olduğu bir ülkedir. Ukrayna turu yapmak için en ideal dönemlerden biri bahar ayları ve yaz dönemidir. Ancak kış mevsiminde de Ukrayna bambaşka güzellikler sunar. Özellikle Karpat Dağları kış döneminde Ukrayna'da kayak tatili yapmak için birbirinden güzel alternatifler sunar.

Ukrayna Mutfağı

Ukrayna'da yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceğinize eminiz. Ukrayna mutfağı yemek açısından oldukça çeşitli ve zengindir. Slav topluluklarının yemekleri aslında Ukrayna'dan çıkmadır. Ukrayna yemekleri arasında mutlaka tatmanız gereken en ünlüleri ülkenin milli yemeği olan Borş çorbasıdır. Esmer ekmek Ukrayna menülerinin vazgeçilmezidir.

Ukrayna'daki ünlü yemekler listesinde bizdeki mantıya benzeyen Varenyky vardır. Ukrayna gezisi sırasında mutlaka yemelisiniz. Ayrıca, Kiev usulü tavuk, katleta, hemen her yemekte göreceğiniz smetana adındaki krema, kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefir çok popülerdir.

Polonya Hakkında

Avrupa'nın dokuzuncu büyük ülkesi olan Polonya hakkında bilmeniz gereken en önemli şey ülke topraklarının % 35'e yakın kısmının ormanlarla kaplı olmasıdır. Bu nedenle Polonya turları ile yemyeşil bir Doğu Avrupa gezisine hazır olun. Ülkede binlerce göl, onlarca ulusal park bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede en çok büyükbaş hayvan barındıran ülke de yine Polonya'dır.

Polonya'da eğitim çok önemlidir. Ülkenin % 90'ı iki dil bilir ve konuşur. Birçok genç üniversite eğitimi için Polonya'yı tercih eder. Kaliteli ve köklü bir eğitim sistemi olan Polonya'da okumak için üniversite sınavı şartı aranmaz. Türk pasaportuna sahip olan öğrenciler Polonya'da okuyabilirler.

Polonya'da gezilecek yerler listesine almanız gereken en ünlü ve turistik noktalar; Unesco Dünya Mirası listesinde olan Eski Krakow, dünyadaki en eski tuz madenleri olarak adlandırılan Wieliczka Tuz Madenleri, çöle çok benzeyen Slowinski Ulusal Parkı, İkinci Dünya Savaşı'ndan birçok iz taşıyan Auschwitz Kampı ve dünyanın en çok kiremit kullanılarak yapılan kalesi Malbork, Tatra Dağları ile Wawel Kalesi'dir.

Avrupa'daki en eski restoranı görebileceğiniz Wroclaw şehrini de mutlaka görmelisiniz. Polonya aynı zamanda bira üretimiyle de ünlüdür. Avrupa'daki en büyük üçüncü bira üreticisi Polonya'dır.

Polonya Mutfağı

Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus mutfağından izler bulabileceğiniz Polonya yemekleripatates ve lahana ağırlıktadır. Av etleri, kümes hayvanları ve balık türlerinin yanı sıra pırasa, pancar ve lahana da ülkenin mutfağında önemli yer tutar.

Polonya gezisi sırasında mutlaka yemeniz gereken lezzetleri ise mantıya benzeyen ve bazen baharatlı bazen tatlı malzemeleriyle doldurulan Pierogi'dir. Polonya mutfağında hemen hemen her öğünde önemli bir yeri vardır. Yazın soğuk sebze ve meyve çorbaları çok tüketilirken kışın ise patates ve hububatla koyulaştırılmış çorbaları sıklıkla tercih ederler. Pancar çorbası olan Barszcz, kış çorbası Zurek, makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası Rosol'u mutlaka deneyin.

  • 1.Araçlarımız tur öncesi ve sonrası dezenfekte edilecek, kaptanlarımız ve diğer personelimiz maskeli olacaktır.
  • 2.Araca binmeden önce misafirlerimizin ateş ölçümleri yapılacak ve normal değerlerin üzerinde çıkan misafirlerimiz tura alınmayacaktır.
  • 3.Tüm misafirlerimize sağlık kiti (Maske ve Eldiven) verilecektir.
  • 4.Araçlarımızda El dezenfektanı bulunacaktır.
  • 5.Rezervasyon esnasında misafirlerimizden HES kodu (Hayat Eve Sığar Uygulamasından alınan Sms Kodu) talep edilecektir.
  • 6.Araçlarımız Covid-19 önlemleri kapsamında tur süresince yarı kapasiteli olacaktır.
  • 7.Gezi süresince sosyal mesafe kurallarına uygun hareket edilecektir.