Çağrı Merkezi :
0 222 221 80 89
Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
 • Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket ) Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )

1250.00 TL

Kütahya Hareketli Doğu Karadeniz @ Batum Turu ( Her Hafta Pazar Akşamı Kesin Hareket )
              Pazar Akşam saat 20.00 da Hilton Garden Otel önünden hareket; 1.Gün / Pazartesi: SİNOP – ORDU – BOZTEPE - BULANCAK / Yolda verilecek molaların ardından sabah erken saatlerde ülkemizin en kuzey ili olan Karadeniz’in küçük ama şirin sahil kenti SİNOP’ a varış. Sabah kahvaltımız sonrası bizleri ilk olarak UNESCO'nun D&uu...

              Pazar Akşam saat 20.00 da Hilton Garden Otel önünden hareket;


1.Gün / Pazartesi: SİNOP – ORDU – BOZTEPE - BULANCAK / Yolda verilecek molaların ardından sabah erken saatlerde ülkemizin en kuzey ili olan Karadeniz’in küçük ama şirin sahil kenti SİNOP’ a varış. Sabah kahvaltımız sonrası bizleri ilk olarak UNESCO'nun Dünya Miraslar Listesine giren Sinop Kalesi karşılıyor ( Panoramik ) rehberimizden aldığımız bilgiler dâhilinde yolumuza devam ediyor ve tarihi  Sinop Cezaevi ‘ni geziyoruz. 3 tarafı denizlerle çevrili ve yıllarca cezaevi olarak kullanılan; şu an da müze olan Sinop Cezaevi dizilere, şarkılara ve şiirlere konu olmuştur. Tarihi cezaevi gezimizin sonrasında yat limanında vereceğimiz serbest zaman diliminde şehir merkezinde dolaşıyor ve maket gemi yapımlarını izleyerek alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Sinop şehir merkezinden ayrılıp ardından buzul aşınması sonucu oluşmuş ve Dünya'nın kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyan Hamsilos Koyuna gidiyoruz. Şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunan koyun iç kısımlarına doğru gidildikçe ormanlaştığını göreceksiniz. Fil kafasına benzeyen şekliyle şaşırtıcı bir iz bırakan Hamsilos koyu, aynı zamanda geçmişte savaş gemilerinin gizlenmesi ve günümüzde de balıkçıların fırtınalı havalarda sığınmak için korundukları yerdir. Sinop gezimizin ardından Samsun istikametinden Ordu’ya hareket ediyoruz. Ordu’ya vardığımızda Boztepe’ye çıkış , fotoğraf ve çay molası sonrasında akşam saatlerinde Giresun Bulancak da bulunan otelimize varış ve ilk günümüz sona eriyor. Odalarımıza yerleşme ardından serbest zaman ve dinlenme. ( GİRESUN - AVCI HOTEL ) 

2.Gün / Salı: TRABZON – AKÇAABAT- BATUM- HOPA Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılarak Trabzon’a varıyoruz. 13.yy da I. Manuel Komnenos zamanında yapılmış, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u almasıyla camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Kommenos Devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Ayasofya Müzesi gezimiz ardından Zigana Yörük ÇadırıRestorana giriş yapıyoruz.Manzara karşısında büyüleneceksiniz. Yemeğimiz ardından Trabzon merkezde küçük bir gezinti yapıp sonrasında Ulu Önder Mustafa Kemal'in 1934 ve 1937 yıllarında iki kez kaldığı ve vasiyetinin bir kısmını da yazdığı Atatürk Köşk’üne varış. Köşkün mimarisi ve bahçesi sizleri büyüleyecek. Atatürk Köşk’ü gezimizin ardından Sarp Sınır Kapısına doğru hareket. Gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum’a giriş yaptığımızda Hz. İsa’nın On iki Havarisinden biri olan St. Mathias`in Mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio ( Apsaros ) Kalesi'ni görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt'tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Sonrasında; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, Tarihi Orta Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ermeni Ortodoks Kilisesi, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra arzu eden misafirlerimiz Bölgeye özel GÜRCÜ GECESİ eğlencesine katılarak akşam yemeği eşliğinde eğlenip Batum a özel ışıklı su gösterilerini izleyebilirler. (extra) Gürcü Gecesine katılmak istemeyen misafirlerimiz Batum akşamında eğlence mekânlarından yararlanabilirler. Rehberimizin belirlediği saatte toplanma ve tekrar Türkiye’ye dönüş, konaklama otelimizde. Batum turuna katılmak istemeyen misafirlerimiz otelimizde kalıp, Hopa şehir merkezini dolaşıp otel imkanlarından yararlanabilirler.( HOPA - TERZİOĞLU HOTEL )  

3.Gün / Çarşamba: ARTVİN- BORÇKA – KARAGÖL – AYDER YAYLASI / Üçüncü günümüze uyandıktan sonra aracımıza binerek Artvin’in Borçka ilçesine doğru hareket edip bizleri bekleyen minibüslerle buluşup UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Karagöl’e ulaşıyoruz. Denizden yüksekliği 1500 metrede ve 19.yy da bir heyelan sonucu Klaskur Deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş bir doğa harikasıdır. Ladin, göknar ve sarıçam ormanlarının içinden geçerek, ülkemizin el değmemiş biyosfer alanlarından birisi olan Çoruh Vadisi boyunca ilerleyip hayranlık uyandıran Karagöl gezimiz ardından Dünyadaki cennet Ayder Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş Köprüsünde fotoğraf molası ardından Fırtına Vadisinde Öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Ayder yaylasına varış. Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Karadeniz in göz bebeği Ayder Yaylası’nda 1350 metre yükseklikte, yeşilliğinde kaybolacağınız, akan şelalelerinde huzur bulacağınız Karadeniz'in en çok ün yapmış olan bu güzel yaylasında Gelin Düveni Şelalesini görüyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Ayder Yaylasın da extra turlara katılırken ; Yaylada serbest zaman dilimin de ise yöre insanlarıyla keyifli sohbetler yapma imkânı bulabilirler. Yayla otelimize yerleşme sonrası akşam yemeği ardından serbest zaman. Doyumsuz eğlence ve günümüz sona eriyor. ( AYDER YAYLASI - ZAFRAN OTEL / ORİS OTEL ) 

4.Gün / Perşembe: RİZE – UZUNGÖL – SÜRMENE – ZİGANA / Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Rize şehir merkezine hareket. Rize Kalesini panoramik görüp yöre insanı için hala önemini koruyan “feretiko” (Rize bezi) yapım merkezlerinden biri olan Rize Bezi Tesisleri’ne uğruyoruz. ( Tekpa Rize Bezi Atölyesi )Kuman Türkleri tarafından yüzyıllar önce Rize’ye getirilen, Hint keneviriyle; yani kendir ipiyle el dokuma tezgâhlarında üretilen bu kumaş türünden yapılan ürünleri gördükten sonra Pazar – Çayeli istikametinden Karadeniz’in simgesi haline gelen Uzungöl’e hareket ediyoruz. Of’tan geçerek Solaklı Vadisi’ne sapıyoruz. Çaykara’dan geçerek Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl’de o muhteşem manzaraya karşı çay içip, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Uzungöl’ün büyülü manzarasından sonra Trabzon’un bıçağıyla ünlü ilçesi Sürmene’ye gidiyoruz. Panoramik olarak göreceğimiz Memiş Ağa Konağı ve Sürmene Bıçağı hakkında bilgilendikten ve alışverişimizi yaptıktan sonra, Karadeniz’in Anadolu’ya açılan kapısı olan Zigana geçidine doğru ilerliyoruz. Zigana geçidinde verdiğimiz fotoğraf molası sonrası Zigana tüneli açılmadan önce kullanılan eski yol üzerinden 2100 mt. Yükseklikte ki otelimize ulaşıyoruz. Odalarımıza yerleşme ardından günümüzün yorgunluğunu atıyoruz. Akşam yemeği eşliğinde eğlence. (ZİGANA DAĞI - ZİGANA GÜMÜŞKAYAK YAYLAKENT / LİMNİ GÖLÜ TABİAT EVLERİ ) 

5.Gün / Cuma: KARACA MAĞARASI – TORUL – GİRESUN – FATSA / Zigana Dağının eşsiz güzelliğinde sabah uyanıp oksijen dolu tertemiz havası ile sabah kahvaltımızı yapıyor ve ardından Yüzyıllardır kültürümüzde olan ve günümüze dek geleneksel üretim yöntemi değiştirilmeden üretilen doğal ve katkısız bir ürünü Pestil – Köme hakkında bilgi alıp alışveriş imkanı buluyoruz. Eski zamanlarda sadece yaz aylarında üretilip, bütün bir kış tüketilen pestil ve Köme, günümüzde yılın 12 ayı modern tesislerde üretimi geleneksel yapısını bozmayacak şekilde yapılmaktadır. Pestil ve köme’nin en önemli özelliği katkı veya koruyucu madde kullanılmamasıdır. Meşhur damak tadı olan Pestil-Köme alışverişi & fotoğraf molası ve rehberimizin anlatımları sonrasında Meşhur Hamsiköy sütlacını tadıyoruz. Sonrasında Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Damlataş Mağara’larının en iyi örneklerinden biri olan toplam uzunluğu 256 metre olan Karaca Mağarası'na hareket ediyoruz. Birçok solunum hastalığına iyi gelen ve damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarları, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebileceğimiz Karaca Mağarası Türkiye’nin kuşkusuz en güzel mağarası olarak adlandırılmaktadır. Karaca Mağarası gezimiz ardından fındığın ve kirazın vatanı olan Giresun’a ulaşıyoruz.  Giresun a vardığımızda bir yanımızda yakın tarihimizin bir parçası, milli mücadelenin kahramanlarından Topal Osman’ın mezarınında bulunduğu Giresun Kalesi, diğer tarafımızda ise Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası bizleri karşılıyor. 3000 yıllık tarihiyle muhteşem bir destinasyon olan doğal alanı, surları, manzara tepeleri, çay bahçeleri ile şehrin en önemli turizm merkezi olan Giresun Kalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Topal Osman’ın evi’ni panoramik gördükten sonra denizi ayaklarımız altında hissedeceğimiz kaleye ulaşıyoruz. Fotoğraf ve alışveriş molası sonrasında Giresun’dan ayrılarak Fatsa’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ardından müzik eşliğinde eğlence ve 5 yıldızlı otelimizde konaklama ardından günümüz sona eriyor. ( FATSA - YALÇIN HOTEL )

6.Gün / Cumartesi: SAMSUN - AMASYA – ÇORUM - ESKİŞEHİR: Gezimizin son gününde otelimizden ayrılıp Samsun istikametine doğru yola koyuluyoruz. Samsun’a vardığımızda ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da 18 arkadaşıyla birlikte Samsun’a geldikleri vapur olan Bandırma Vapuru’nu ziyaret edip Avustralyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Onur Anıtını görüyor ve gurubumuzla birlikte fotoğraflarımızı çektirdikten sonra Karadeniz’in en güzel şehrinden ayrılıyoruz. Samsun gezimiz sonrasın da şehzadeler şehri Amasya’ya varış ve öğle yemeği için gurubumuza serbest zaman veriyoruz. Yeşilırmak kıyısına kurulmuş olan bu güzel kentimizde yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Müzesi ve Mumya Müzesini geziyoruz. Müzede Hititler’den Romalılar’a, Selçuklu’dan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyete ait eser sergilenmektedir.  Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı gezileri sonrasında Yeşil Irmak Vadisi kıyısında yer alan görüntüsüyle ve hikâyesiyle büyüleyen Kral Kaya Mezarları’nın panoramik seyri sonrasında sevdaları tarihe mal olmuş Ferhat ile Şirin efsanesine konu olan su kanallarını görüyoruz. Ferhat ile Şirin’in hikâyesini rehberimizden dinleyip Yalı boyu evlerinin fotoğraflanmasından sonra Çorum istikametinden Eskişehir için dönüş yoluna koyuluyoruz. Yolda vereceğimiz molalar ardından gecenin ilerleyen saatlerinde Eskişehir’e varış ve bir başka ŞARA TURİZM gezisinde görüşmek dileğiyle vedalaşma.

 **Palovit Şelalesi - Zilkale - Çinçiva

**Rafting

**Aşağı Kavron Yukarı Kavron Turları İsteğe Bağlı Extra Olarak Rehbemiz Eşliğinde Düzenlenmektedir.

 

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • LÜKS ARAÇLAR İLE ULAŞIM
 • 1.GÜN SABAH KAHVALTISI-SİNOP'DA
 • 5 GECE OTEL KONAKLAMASI - ( Giresun, Hopa, Ayder Yaylası, Zigana Dağı, Fatsa )
 • 1618 Nolu TURİZM KANUNUNA GÖRE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI
 • OTELLERDE ALINAN SABAH KAHVALTILARI ve AKŞAM YEMEKLERİ
 • TÜM ÇEVRE GEZİLERİ
 • BÖLGE KOKARTLI PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETLERİ
 • ARAÇTA AÇIK BÜFE İKRAMLAR
 • ŞARA TURİZM MİSAFİRPERVERLİĞİ ve GÜVENCESİ
 • MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ
 • YÖRESEL AKŞAM EĞLENCELERİ- ZİGANA DAĞI , AYDER YAYLASI ve FATSA
 • KARACA MAĞARASI ÇIKIŞ ÜCRETİ

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 

 • ÖĞLE YEMEKLERİ ve DÖNÜŞ AKŞAM YEMEĞİ
 • KARAGÖL MİNİBÜS ULAŞIMI
 • YEMEKLER VE OTELLERDE ALINAN İÇECEKLER
 • 2.GÜN AKŞAM YEMEĞİ- BATUM GEZİSİNDE
 • BATUM YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI
 • MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞLERİ – TELEFERİK ÇIKIŞ ÜCRETİ
Gidiş Tarihi Dönüş Tarihi Fiyat
18 Ağustos 2019 24 Ağustos 2019 1550.00 TL
25 Ağustos 2019 31 Ağustos 2019 1550.00 TL
01 Eylül 2019 07 Eylül 2019 1450.00 TL
08 Eylül 2019 14 Eylül 2019 1450.00 TL
15 Eylül 2019 21 Eylül 2019 1450.00 TL
22 Eylül 2019 28 Eylül 2019 1250.00 TL

Sinop - Sinop Kalesi - Tarihi Sinop Cezaevi - Hamsilos Koyu - Ordu - Boztepe - Giresun - Bulancak - Trabzon - Ayasofya Muzesi - Zigana Yoruk Cadiri - Ataturk Kosku - Akcaabat -  Sarp Sinir Kapisi -  Batum - Batum Tarihi Orta Cami - Rus Avrupa Meydani - Gurcu Gecesi - Hopa - Artvin - Borcka - Karagol  -  Firtina Vadisi - Tarihi Osmanli Tas Kemer Koprusu - Gelin Duveni Selalesi - Ayder Yaylasi - Rize - Tekpa Rize Bezi Atolyesi - Solakli Vadisi - Uzungöl - Surmene - Memis Aga Konagi - Surbisa Bicak Atolyesi - Zigana Gecidi - Saronay Yaylasi - Limni Golu Tabiat Parki - Zigana Dagi - Pestil-Kome Alısverisi - Hamsikoy Sutlaci - Gumushane - Torul - Karaca Magarasi - Giresun - Giresun Kalesi - Giresun Adasi - Topal Osman - Fatsa - Samsun - Bandirma Vapuru - Onur Aniti - Amasya - Amasya Arkeoloji Muzesi - Mumya Muzesi - Sehzadeler Parki - Saat Kulesi - Hazeranlar Konagi - Kral Kaya Mezarliklari - Corum - Leblebi Alısverisi 

*Tur programı; Otel, Ulaşım, Rehberlik Hizmetleri ve Gezi Yerleri vs. ile bir bütündür. Ayrı ayrı düşünülemez.Kullanılmayan hizmetler için ücret iadesi yapılmaz.
*GEZİ SÜRESİ 7 GECE 6 GÜNDÜZ ve 5 GECE OTEL KONAKLAMASI ŞEKLİNDEDİR.
*Öğle yemekleri bölgeye özel menülerden oluşup yöresel sunumlar ara sıcak olarak servis edilir.
*Yemeklerde ve otellerde alınan içecekler-Mini bar extradır.
*Ara transfer için ulaşım ücretleri ofisimizde tahsis edilmemekte olup; rehber tarafından araçta nakit olarak toplanır.
*ARA TRANSFER İÇİN KULLANILAN MİNİBÜSLER 14 - 16 KİŞİ ARASI OLUP , BÖLGENİN KOOPERATİFLERİ ARACILIĞIYLA KİRALANIR.
*Rehberimiz programda belirtilen yerleri tamamlamak kaydı ile hava ve yol şartlarına bağlı olarak tur programında değişiklik yapabilir.
*Yurtdışından Türkiye’ye giriş yaparken eşya ( alkol - sigara vb.) getirebilmek için en az 3 gün konaklama zorunluluğu vardır. Gürcistan’ın getirdiği yasada, ülke girişlerinde hiçbir ilacı kabul etmiyor. İlaç bulunduran kişiye hemen yasal işleme başlıyor. Yurt dışından Türkiye'ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye'ye dönebilmesi için Türkiye'ye çoklu ( multiple ) vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan'ın pasaportların ya da kimliklerin ait olduğu ülkelerle olan vize protokolüne göre Vizeli/Vizesiz geçiş sağlanacaktır. KKTC vatandaşlarının Türkiye'ye giriş yaparken TC kimliklerini kullanarak girmeleri doğrultusunda Gürcistan’a TC kimlikleriyle girebileceklerdir. Avrupa Birliği pasaportuyla Türkiye'ye giriş yapan KKTC vatandaşları da Türkiye'ye dönebilmek için Çoklu ( multiple ) vize almış olmaları gerekir. Batum Girişlerinizde Resimli ve TC. Kimlik Numaranızın yazılı olduğu pürüzsüz kimlik ( Nufüs Cüzdanı ) bulundurmak zorunludur. Kimliğin kenarlarının yıpranmış veya kıvrık olmaması; ayrıca kimlikte bulunan fotoğrafında son 5 yıldan önce olmaması gerekir. Batum girişleri Ehliyet ile GERÇEKLEŞEMEZ. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUMA geçişleri için NOTER onaylı MUVAFAKATNAME almaları gerekmektedir. Belge eksikliği ve kişisel sebeplerden dolayı giriş yapamayan misafirlerin sorumlulukları kendilerine aittir.
*Kayıt sırasında misafirlere KESİNLİKLE koltuk numarası garantisi verilmez.Turumuzda her gün koltuk atlayacak şekilde yer değişimi olmaktadır.
*Rehberimizin tur sırasında vermiş olduğu saatler, toplanma zamanları vb. durumlarda misafirlerin uymaması halinde yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı acentenin veya rehberin sorumluluğu yoktur.
*Mücbir sebepler ile yapılamayan gezilerden ŞARA TURİZM ’ in sorumluluğu yoktur.Yoğun dönemlerde otellerde sıkışıklık olmasından dolayı aynı standartlarda ya da bir üst kategoride oteller ile değişiklik yapılabilmektedir. 
*Tur esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. bulmak her zaman mümkün olmadığından dolayı hazırlıklı olunmasında yarar vardır.
*Yemeklerde bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir.
*Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, tüm gezilerimizi gündüz yapacağımız için dudak koruyucu krem ve şapka, yapacağınız alışverişler için küçük bir çanta ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı yanınıza almayı unutmayınız.